Blog

Známe weby, ktoré používajú WordPress

Martina Baumann - 18.08.2017 - Ostatné

WordPress je najznámejší a najrozšírenejší redakčný systém CMS (Content Management System) na tvorbu webstránok, ktorý stále využíva väčšina užívateľov.  Vznikol v roku 2003 a odvtedy si už medzi sebou našiel milióny používateľov a fanúšikov.

Jeho veľkou výhodou je dostupnosť, zrozumiteľnosť a možnosť inštalovať veľa pluginov a widgetov, vďaka ktorým napríklad zmeriate návštevnosť, doplníte si svoj web rôznymi aplikáciami alebo si ho prepojíte so sociálnymi sieťami.

A na čo WordPress slúži?

Taký WordPress sa používa na klasické webstránky, klasický e-shop a samozrejme obľúbené blogy. Jeho veľkou výhodou je, že nepotrebujete licencie. Tento publikačný softvér je totiž vyvíjaný pod licenciou GNU GPL (licencia pre slobodný softvér). Používajú ho aj veľké firmy, organizácie, redakcie na Slovensku a tiež v zahraničí.

Ak aj ty rozmýšľaš nad tým, že by si si chcel urobiť webku a nie si zrovna dobrý v programovaní, môže ti pomôcť tento blog na malú inšpiráciu. Existujú rôzne možnosti, ako si urobiť webku jednoducho a rýchlo vo WordPresse a to od systémov, ktoré sú zdarma až po tie platené. V tomto prípade však určite platí, pokiaľ chcete rozbehnúť svoj biznis vo veľkom štýle, investujte do platenej verzie - pôsobí to totiž oveľa profesionálnejšie a potencionálni klienti určite ocenia aj to, že máte vlastný názov web stránky.

WordPress.org

Ponúka vlastný názov webky a taktiež emailovú adresu -  okrem toho, že je to (ako som už spomínala vyššie) profesionálne, tak je to ľahšie zapamätateľné. Ďalej môžete používať pluginy a tiež veľa možností, ako môže váš web vyzerať. V neposlednom rade ponúka kvalitné SEO.

Aby ste však nepovedali, tu je kratučký prehľad šablón, ktoré sú k použitiu zdarma:

SydneyInterfaceFlashZerif LiteEveralAstridHestia, ionMag, Writee a mnohé ďalšie (naozaj je ich na internete celá kopa, stačí len trošku pogúgliť).

Známe WordPress weby

Poďme sa teraz pozrieť na známe webstránky, ktoré sú založené na WordPresse. Ktoré sú to? Nemusíte so mnou súhlasiť, môžete mi pod článok napísať aj svoje vlastné tipy. Objektívny názor v tomto prípade jednoznačne neexistuje :) A hádať sa s vami nebudem...

Denník N

Začnime najskôr od populárneho slovenského denníka, ktoré sa venuje prevažne spravodajstvu a investigatívnej žurnalistike. Má svoju internetovú stránku, ktorá funguje tiež na WordPresse. Má veľkú čitateľskú základňu, denne produkuje desiatky článkov a rôznych príspevkov. 


Startitup

Kto by nepoznal na Slovensku tento portál? Populárny web, ktorý je zameraný na úspešné startupy a prináša veľmi veľa pútavých príbehov nejedného úspešného Slováka. Všetky tieto príspevky na obľúbenej webke Slovákov čítate práve vďaka WordPressu.


Dušan Plichta Blog

Veľmi populárny je aj tento blog, ktorý okrem iného získal tento rok špeciálnu cenu Najlepší WordPress blog 2017. Súčasťou webky je aj e-shop.


ADMA

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) je známa ako združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. A jej hlavnou úlohou je zvyšovanie úrovne digitálneho marketingu na Slovensku.


Visibility

Agentúra sa na začiatku zamerala na SEO, neskôr sa však začala venovať online marketingu vo veľkom a dnes má významných klientov. Webka je spojených kvalitného obsahu a pekného dizajnu.


PizzaSEO

Ďalšia špičková agentúra, ktorá používa WordPress a je dôkazom, že to robí dobre. Aj významné digitálne agentúry používajú WordPress.Bloger roka

A tak určite musím spomenúť aj túto webku - pýta si to.


V zahraničí používajú WordPress naozaj veľké mená, spomeniem napríklad tieto:

FORBES

Snáď najdôveryhodnejší magazín, poznáme ho aj vďaka populárnym rebríčkom najbohatších ľudí na planéte, ktorý pravidelne uverejňuje.


REUTERS

Spravodajská a tlačová agentúra, ktorá používa WordPress.


THE WALL STREET JOURNAL

Známy americký denník sa venuje najmä financiám a podnikaniu.


ebay

ebay nemusím ani predstavovať? Určite si si tu už niečo kúpil aj ty. 


A mne sa páčia ešte aj:

Baťa

Prečo by sme nespomenuli aj niečo pre dámy - obuvnícka firma, ktorú založili súrodenci Anna, Antonín a Tomáš Baťoví v Zlíne v septembri 1894.  

NFL

A aby neboli ukrátení aj muži - tak spomínam aj túto webku. National Football League je najväčšia a najprestížnejšia liga amerického futbalu na svete. 


The New Yorker

Týždenník, ktorý prináša komentáre a správy o politike, ekonomike, medzinárodných záležitostiach, kultúre,umení a vede. A samozrejme používa WordPress.

 

Páčil sa ti tento článok? Venuj mu 👍  Ak máš nejaké rady a tipy aj ty a rád by si sa s nimi podelil s ostatnými, napíš nám dole do komentára 👇  


Twitter

Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. 9 log známych slovenských firiem predtým a teraz

Ostatné

V dnešnom blogposte sa pozrieme na históriu známych slovenských firiem, ktoré pôsobia v tech oblasti alebo na internete. Logo by malo spĺňať viacero...

Ukážky prác študentov kurzu Visual Design

Ostatné

Martin Hvizdoš je skvelý lektor, vlastne možno to ani nebude taká novinka a mnoho z vás to vie. Ak patríte ku tým nezainteresovaným a zaujíma vás...

Pracovná pozícia: Administratívna asistentka (študentská brigáda)

Ostatné

V Learn2Code robíme online a prezenčné kurzy zamerané na vzdelávanie digitálnych zručností. Učíme ľudí dizajnovať, programovať webstránky a mobilné...