Blog

Tvorba fotomontáže v 7 krokoch

Learn2Code tím - 10.04.2017 - Tipy a triky

Povedal by si, že budeš niekedy schopný vytvoriť fotomontáž vo Photoshope? Prečítaj si tento článok a dodrž nasledovné postupy. Vďaka tomu budeš schopný vytvoriť akúkoľvek fotomontáž. Hovoríš si, že to je veľmi náročné? Určite nie! Tieto kroky sú až primitívne jednoduché, len možno zložito znejú.

Každá jedna fotomontáž je spojenie viacerých vrstiev. Keď to zveličíme. K tomu patrí aj správna konštelácia farieb. Čo to znamená? Mali by sme nastaviť farebné tóny, aby boli zhodné na všetkých vrstvách. Ak nebudú farebne prispôsobené vrstvy, nemôže vzniknúť fotomontáž.


Ako som postupoval pri tvorbe fotomontáže?

 1. Vybrať správne fotografie - správny uhol a správne postavenie daného objektu. Je logické, že by som nemohol použiť fotografie, kde by objekt bol odfotografovaný vždy z inej perspektívy. Výsledok by bol nerealistický. Obrázky do svojich montáží môžeš nájsť napríklad tu.
 2. Ešte pred tým musím vedieť čo chcem vytvoriť. Darmo sa budem baliť na cestu, keď nebudem vedieť kam idem :) Musím si ujasniť tému. Čo má vykresliť moja fotomontáž? Akú emóciu chcem vzbudiť? Aké farby budem chcieť mať vo fotomontáži?
 3. Zvoliť najlepšie nástroje na výber. Musím zobrať do úvahy pozadie, z ktorého budem chcieť vybrať daný objekt. Je pozadie jednoduché, jednotvárne? Alebo je zložité? To znamená, že je nepravidelné? Inak sa vyberie objekt, kde je pozadie čierne alebo biele, ako keď je objekt odfotený v skutočnom živote, niekde v lese napríkad. Tam už to pozadie je trosku náročnejšie. Alebo nachádza sa na fotke tieň daného objektu? V takomto prípade nedokážem jednoducho vybrať objekt z fotografie. Tieto a ešte veľa iných otázok by som si mal položiť, skôr ako sa rozhodujem, ktorý nástroj by som mal využiť. Najlepšie sa pracuje s nástrojom PenTool - pero. Na zahodenie nie je ani magnetické laso alebo kúzelnícka palička či nástroj na rýchly výber. Každý z týchto nástrojov má svoje unikátne použitie.
 4. Úvodné pospájanie vrstiev do dokumentu - aby som videl, ako mi pasujú vrstvy dokopy. Z praxe to funguje tak, že mám nájdených aspoň 10 alternatívnych obrázkov, ktoré kombinujem a zisťujem, ktoré mi pasujú k sebe najviac.
 5. Farebná korekcia – musím zariadiť, aby bola farebná zhoda na mojich vrstvách. To znamená, aby všetky vrstvy, ktoré sú na scéne, mali rovnakú tonalitu – že sú z jedného prostredia. Nemôžem spojiť dva obrázky, kde jeden obrázok bude vybraný z letného prostredia a druhý obrázok zo zimného prostredia :) K dispozícii máme veľa nástrojov, ktoré nám pomôžu vytvoriť takúto farebnú zhodu.
  • Krivky, úrovne – vďaka týmto dvom nástrojom dokážem krásne vyladiť tóny vo všetkých kanáloch, aj teplé aj studené tóny. Musím len rozumieť tomu, čo je histogram a čo nám ukazuje.
  • Hue/saturation – pomocou tohto nástroja dokážem vyladiť tri body na jednej vrstve – odtieň (hue), saturáciu (presýtenie), farby a svetlosť (lightness). Kombináciou týchto príkazov dokážem nastaviť tonalitu na mojej vrstve.
  • Color balance – vďaka tomuto nástroju nastavujem pomocou “sliderov” konkrétne farby na mojej vrstve. Na výber mám, či chcem upravovať midtóny, svetlé miesta alebo tmavé miesta. Keď si vyberiem konkrétnu časť, môžem obyčajným posúvaním meniť tonalitu farieb. Chcem pamätať na to, že cyan, modrá a zelená farba mi nastavujú studené tóny a naopak, červená, magentová a žltá farba mi nastavujú teplé tóny.
  • Jednoduché filtre – color lookup, Photo filter – určím konkrétne prednastavené hodnoty, ktoré mi upravia fotografiu.
 6. Prepojím môj obrázok s módmi prehliadania. Módy prelínania mi umožnia prepojiť dve vrstvy, čiže prepojiť jednu vrstvu s druhou, ktorá je pod ňou. Tieto módy boli použité pri neutralizácii osvetlenia na obrázku s autom. Na auto dopadalo z ľavej strany príliš veľa svetla a bolo potrebné znížiť hodnotu bielych miest, vzniknutých vplyvom svetla. Výborne mi poslúžili módy, vďaka ktorým som znížil osvetlené časti. Konkrétny postup od vytvorenia vrstvy až po nastavenie správneho módu prelínania nájdeš v mojom online kurze.
 7. Finalizačné úpravy – to sú úpravy, ktoré sa vykonávaju na konci každej fotomontáže. Buď sa nastaví farebná tonalita na celom obrázku, použijem rôzne vzory alebo textúry na vylepšenie výsledku, alebo použijem Dodge and Burn techniku na ztmavenie tmavých častí a zosvetlenie svetlých častí. V tejto fotomontáži som použil Gradient map, teda prechodové mapy, kde som nastavil hodnotu tmavých pixelov a hodnotu svetlých pixelov a prepojil to s módom prelínania. Konkrétne to bol Overlay. Kompletný postup nájdeš v kurze.


Toto by bolo všetko, čo sa týka tvorby fotomontáže. Na obrázku môžeš vidieť rýchly postup. Ale tu máš aspoň v skratke opísané, ako by si mal aj ty postupovať, keď si budeš chcieť vytvoriť vlastnú fotomontáž.

Už si vytvoril svoju vlastnú fotomontáž, ale postupoval si inak? Podeľ sa o svoje poznatky do komentára :) 

Autorom článku je Marek Chrenko.


Logo facebook

Learn2Code tím

Učíme ľudí dizajnovať, robiť webstránky a programovať. Naše prezenčné kurzy nájdeš vo viacerých mestách na Slovensku a pomocou online kurzov sa môžeš vzdelávať z pohodlia domova.


12 zdrojov na fotky pre tvoj web zadarmo

Tipy a triky

Každý, kto má svoj vlastný blog alebo webstránku, veľmi dobre pozná problém s fotografiami a obrázkami k článkom, príspevkom a blogspotom. Pokiaľ nie si...

16 Photoshop pluginov, ktoré ti zjednodušia život

Tipy a triky

Áno, každý z nás chce ušetriť čas a platí to aj pri Photoshope. Preto existujú pluginy. Teda akési rozšírenia, vďaka ktorým ušetříš kopu času. Určite...

Najpoužívanejšie klávesové skratky v Adobe Photoshop

Tipy a triky

Človek je tvor lenivý, resp. tvor vynaliezavý a ešte aj v počítačovej ére sa vynašiel a zaviedol klávesové skratky. Ale musí sa uznať, že klávesové...