Blog

Rails Girls Bratislava oslávilo piaty ročník

Martina Baumann - 23.07.2017 - Podujatia

Máme za sebou piaty ročník Rails Girls Bratislava, podujatie pre všetky dievčatá a ženy, ktoré sa neboja programovania. Už z názvu vyplýva, že dvere tu mali otvorené najmä ženy a teda aj celá akcia je výhradne venovaná nám - ženám. Prišlo však aj dosť veľa chlapov, v tomto prípade najmä lektorov. A kedy sa toto celé spáchalo? Rails Girls Bratislava sa tento rok konalo 22. júla v bratislavskom coworkingovom centre HubHub.


Celú túto akciu zastrešuje Learn2Code a Aj Ty v IT včera v zastúpení skvelej Barbory. A tak dnes pri rannej káve môžeme skromne skonštatovať, že sme to spoločne zorganizovali na jednotku. 

Registrácia všetkých dievčat a samozrejme, chlapci prišli skontrolovať situáciu na recepcii tiež!


Z registrácie priamo na raňajky :)

Registračka a plné ruky darčekov

Ako to teda na akcii vyzeralo? Baby sa začali registrovať okolo deviatej ráno (až na zopár výnimiek, ktoré sa na poslednú chvíľu nedostavili), kde dostali inštrukcie a kopec darčekov, potom nasledovali bohaté raňajky. Barborka doniesla čerstvé pečivo, my ostatné sme krájali ako divé všetko, čo chalani nakúpili. Baby si pochutili na sladkom a slanom pečive, ovocí, jednohubkách, sladkostiach, cukríkoch, čerstvej káve a vlastnoručne vyrobenej citronáde (kuchyňa v HubHub je jednoducho úžasná a ja som sa do nej zamilovala - veď čekni fotky nižšie  a pozri na tie mňamky).

Takéto mňamosky sme mali tiež!
Spoločné raňajky

Slávnostné otvorenie a partneri

Po výdatnom jedle a šálke kávy sa slova ujal Radovan Debnár z Learn2Code, aby celú akciu otvoril a povedal babám, čo ich čaká. 

Ten nakrátko vystrihaný fešák vpredu je náš Rado :)


Potom prišli na rad aj partneri a sponzori Marek Greško z Titans Freelancers, Dominika Hurajtová z Accenture, Michal Turčan z Webglobe Yegon, Laura Gaetano z Travis CI, Norbert Oros z HubHub

Ďakujeme Norbertovi z HubHub za skvelý support v rámci celého dňa!


Prekvapením bola aj Petra Cross, ktorá prišla dievčatá trošku motivovať a porozprávala o svojich začiatkoch, keď začínala pracovať ako prvá vývojárka z ČR a SR v Google. Ako sama povedala, jedného dňa len poslala e-mail s tým, že si uvedomovala, že za jeden deň im príde do Google asi tritisíc ponúk, ale ona mala to šťastie, že o pár dní už bola na pohovore. Porozprávala čosi aj o tom, ako pracovala na centrále v Kalifornii (pracovala na vyhľadávači v Mountain View) či na Gmaili. Dnes je súčasťou tímu, ktorý vyvíja mobilnú peňaženku Android Pay v San Franciscu.

Na záver si ešte Petra urobila s dievčatami aj selfie :) 

Petra Cross
Zdroj: Facebook 

Úvod do programovania - inštruktáž 

Dievčatá dostali aj úvod do programovania, kde sa oboznámili so základmi programovania. Keďže táto akcia je určená najmä pre začiatočníčky, všetko bolo pripravené tak, aby sa aj dievčatá, ktoré doteraz neprogramovali, dozvedeli krok za krokom to, čo potrebujú na začiatku vedieť.

Spoločná fotka nesmie chýbať!

Workshopy v malých skupinkách

O jedenástej začali samotné workshopy, kde boli dievčatá rozdelené do 16 skupín a každá skupinka mala svojho lektora. Takto mala každá dostatok priestoru aj na otázky, komunikáciu a konzultáciu, keď niečomu napríklad nerozumela.


V čase obeda všade rozvoniavala pizza

Po dvoch hodinách aktívneho programovania prišla na rad pizza, klasické kóderské jedlo. Baby, ale aj chalani si ju zaslúžili a počas obednej pauzy tak vznikol priestor na živú debatu, výmenu kontaktov a zábavu. Samozrejme sme mysleli aj na vegetariánov alebo ľudí s potravinovými alergiami, aby si každý mohol pochutnať na chrumkavej pizzi.

Manel (vľavo) prišla na náš workshop z Budapešti, porozprávala nám trošku motivačne v rámci Lightning talks...a potom si dala malý drink :)

Lightning talks

Poobede sme začali opäť najskôr trošku motivačne a to formou krátkych prednášok jednotlivých koučov, kde sa dievčatá mohli pýtať na to, čo ich zaujímalo. Prvé slovo si vzala Manel Rhaiem z Mozilla Foundation, ktorá si pripravila tému How I celebrated my Failure as Success. Ďalej seňor Ramon Huidobro hovoril o Gite, Tony Bangratz porozprával na tému Rails in the Real World a nechýbalo aj trošku motivácie a serioózneho cvičenia od Elišky Čejpovej. 

Ukončili sme to tak, ako sa patrí - afterparty!

Po polhodinke (plus-mínus) venovej koučom sa dievčatá vrátili do druhej polovice workshopov, kde pokračovali v programovaní. Celú akciu sprevádzala dobrá nálada, nechýbala aj zábava. A tak sme sa rozhodli pokračovať v tomto duchu aj na našej afterparty. Okolo ôsmej sa teda skupinka dievčat a chalanov premiestnila do pivovaru v centre Bratislavy.  

Ale aspoň jednu fotku z afterparty sa nám podarilo urobiť aj tak.

Afterparty

HubHub ďakujeme za priestory!

Veľká vďaka patrí HubHub, kde sa toto celé mohlo odohrať! Poskytli nám naozaj úžasné a super-moderné priestory a vďaka nim ste sa mohli všetky stretnúť na tomto krásnom mieste.

Všetkým sponzorom ďakujeme!

Rails Girls Bratislava sa mohlo konať aj za pomoci ďalších partnerov a sponzorov TITANS freelancers, Accenture, ASBIS SK,  Webglobe - Yegon, GitLab, Emark, Travis CI a mediálny partner robime.it.

Všetkým našim sponzorom a partnerom patrí tiež veľká vďaka. ĎAKUJEME! Bez vás by sme to nedali.

Celú akciu spískali Learn2Code a Aj ty v IT.


Mediálny partner:


Páčil sa ti tento článok? Venuj mu 👍  Ak máš na nás nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇  


Twitter

Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. Summer Code Camp 2017 privítal prvých programátorov

Podujatia

Prvý letný tábor pre našich malých programátorov máme za sebou. Decká mali počas piatich dní možnosť naučiť sa niečo viac o programovaní a dokonca sa...

Ako zabaviť deti počas letných prázdnin

Podujatia

Každý rodič veľmi dobre pozná situáciu, keď začnú prázdniny a zrazu nevie, ako zabezpečiť aktivity pre svoje dieťa, deti. Asi najhoršia situácia...

Prvý meetup alebo dôvod, prečo si s nami posedieť pri pive

Podujatia

Tento rok sme si dali záväzok, že budeme prinášať pravidelný meetup alebo po slovensky neformálne  a najmä príjemné stretnutie nás a vás - účastníkov...