Blog

Success story: z materskej k front-endu

Learn2Code tím - 18.03.2020 - Success stories

Petra Poliaková je ďalšou úspešnou absolventkou našich kurzov, vďaka ktorým si našla prácu v IT. Aktuálne pracuje ako front-end developerka pre jednu martinskú firmu. K tvorbe webov sa dostala počas materskej, keď sa začala pomaličky venovať HTML a CSS. 

Ako sa jej podarilo nájsť si prácu v IT a čo všetko pre to urobila, to si prečítaj v tomto blogovom príspevku 👇

Začnime tvojou aktuálnou prácou. Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia?

Pracujem ako front-end developer pre jednu Martinskú firmu, ktorá pôsobí na trhu už niekoľko rokov. Tvoria e-shopy, webové aplikácie a som v podstate freelancer.

Predtým ako som začala spolupracovať s touto firmou som vytvárala iba jednoduché prezentačné weby. Teraz sa zameriavam viac na eshopy, vzdelávam sa v oblasti online marketingu (vytváranie PPC reklám), nasadzujem šablóny do CMS systému wordpress a spracovávam frontendovú časť v ODOO systéme.

Ako si k tejto pozícii dostala?

Na internete som hľadala firmy, ktoré robia weby, sú v mojom okolí a hľadajú kolegov, najlepšie aj s možnosťou zaučenia. Buď som im posielala žiadosti alebo poslala email.

Firma ma kontaktovala, postupne mi dávali na skúšku robiť projekty a začali sme spolupracovať. 

Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom?

V oblasti tvorby webu ma inšpiruje Yablko, nielen svojimi rozsiahlymi vedomosťami, ale aj svojim humorom. A taktiež je to môj partner, ktorý mi trpezlivo vysvetľuje ako pochopiť programátorský svet a myslenie.

Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?

Inšpiráciu hľadám na internete, od skúsenejších, ale aj od samotných klientov, s ktorými som často v kontakte pri tvorbe stránky.

Zaručené tipy žiaľ nemám. Stále sa učím od skúsenejších.

Jeden z webov, na ktorých Petra pracovala
Jeden z webov, na ktorých Petra pracovala


V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci?

Keď mám povedať pravdu, veľmi nie. Som na úrovni juniora, takže je toho ešte veľa, čo sa mám učiť, ale niektoré trendy a inovácie prichádzajú rovno s požiadavkou webu. Vtedy ich stíhať musím 😊

Čím všetkým si si musela prejsť, pokiaľ si sa vypracoval na túto pozíciu?

Nemám žiadne IT vzdelanie, takže som začínala úplne od nuly. Počas materskej som sa začala zaujímať o to, ako sa dajú robiť webstránky, čo to všetko obnáša a vôbec či by som niečo také zvládla. Začala som študovať HTML a CSS. Všetko som sa učila cez internet. Lepšiu a rýchlejšiu cestu som našla, keď som objavila online kurzy od Learn2Code. Začala som kurzom Webrebel 1. Čo som sa naučila, to som otestovala na známom, ktorý potreboval webstránku pre svoju firmu. Výsledok sa dostavil. Počet zákazníkov sa vďaka webstránke začal zvyšovať.

Svoje vedomosti som si rozširovala o ďalšie kurzy z Learn2Code. Dostala som možnosť pracovať v jednej firme, ale musela som sa rýchlo preorientovať na Javu. Výhodou Learn2Code bolo to, že aj takýto kurz tam bol. Vo firme som nejakú dobu programovala. Musela som však odísť. Mám dve malé deti a prišlo obdobie, kedy sa striedala jedna choroba za druhou.

Popri starostlivosti o deti som sa vrátila k vytváraniu webstránok a začala som si budovať svoj web – svoje portfólio. Znova som využila rôznorodosť kurzov a zamerala som sa na marketingové kurzy, ktoré mi pomohli, ako sa prezentovať. Urobila som si firemný profil na Facebooku a profil na LinkedIn. Takto pripravená som hľadala vhodné firmy.

Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?

Na tejto práci ma baví, keď dosiahnem úspech a prekonám prekážky, ktoré projekt prináša.

Veľmi rada pracujem s frameworkom bootstrap.

Ďalšia ukážka práce
Ďalšia ukážka práce


Dnes je obrovský dopyt po programátoroch. Čo by si poradila všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?

Nepremýšľať nad tým, či na to mám alebo nie. Najlepšie začať a skúšať. Neporovnávať sa na začiatku s profesionálmi, z toho je celkom slušná depka 😀.

Pripraviť sa na to, že výsledky nebudú hneď. Všetko potrebuje svoj čas.

No a samozrejme využiť možnosť vzdelávať sa pomocou kurzov a skúšať, kódovať, kaziť a hľadať riešenia.

Dobré je vyskúšať si aj reálny projekt.

Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví?

Výhodou je sloboda, veľké množstvo možností práce a pre mňa jedna osobná a obrovská výhoda, ktorá mi pomôže splniť si rodičovský sen - tráviť čas s deťmi, keď budú rásť a nie sedieť niekde v kacelárií.

Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné?

Niekoľkokrát. Ale zistila som, že už ani neviem, čo by to iné malo byť. Potom si uvedomím prečo to robím, nadýchnem sa a prekonávam sa ďalej.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Cestu mi skrížil WordPress, ktorý som moc nechcela ovládať, takže poriadne doštudovať framework Vue a pomaly prejsť na backend. 

Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentami, ktorí len začínajú s tvorbou web stránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti?

Nezostaňte pri jednom kurze. Nenechajte sa odradiť od prvotných neúspechov. A keď budete trpezlivý a posúvať sa neustále dopredu, tak môžete získať výhodu oproti ostatným.


Pomohli ti naše kurzy a našiel si si vďaka nim prácu. Napíš nám a radi s tebou spravíme podobný rozhovor. Pre všetkých, ktorí váhajú s tým, či začať a ako začať, na našom YouTube sú ďalšie úspešné príbehy našich absolventov.Logo facebook

Learn2Code tím

Učíme ľudí dizajnovať, robiť webstránky a programovať. Naše prezenčné kurzy nájdeš vo viacerých mestách na Slovensku a pomocou online kurzov sa môžeš vzdelávať z pohodlia domova.


Success story: začínajúci frontenďák Milan

Success stories

Milanovi učaroval frontend a išiel tvrdo za svojim cieľom. Makal na sebe, vzdelával sa, absolvoval viacero online kurzov. Išiel s kožou na trh a hľadal...

Success story: fullstack webdeveloper Roman

Success stories

Roman Podskuba študoval na FRIčke Žilinskej univerzity a počas písania diplomovky si uvedomil, že práve weby sú oblasť, ktorá ho baví. Rozhodol sa tomu...

Success story: Barbora prerazila ako grafička v známej reklamke

Success stories

Barbora už od malička inklinovala k umeniu, túto svoju záľubu však nerozvíjala. Rozhodla sa to však zmeniť, absolvovala kurz grafiky Visual Design v...